Ondinata
Pewnie wielu z Was wie, że dzieci z klątwą Ondyny przez długie miesiące, czasami i lata pozbawione są głosu. Rurka tracheostomijna blokuje przepływ powietrza w krtani, unieruchamia struny głosowe. Nie słychać płaczu, hihotu, gugania, mamania. To jeden z ciosów, które Ondyna wymierza rodzicom prosto w twarz.
Kiedy Julek po wielu miesiącach w szpitalu przyszedł wreszcie do domu nie spuszczaliśmy z niego oka. Kiedy fizycznie nie mogliśmy nad nim stać, co chwilę wysyłaliśmy Alinkę z misją sprawdzenia „Jaką Julek ma minkę?”. Z resztą misję tę ciągle praktykujemy. Kilka razy dziennie.
To nie tak, że Julek do końca życia będzie niemy. Mając dwa lata uczy się mówić. Choć mówić, to na razie za dużo powiedziane. Uczy się wydobywać głos. Bo dzieci z tracheo muszą opanować specyficzną technikę. Aby powiedzieć „mama”, „tata” czy „dudut” muszą albo zatkać rurkę paluszkiem, albo w odpowiedni sposób przygiąć głowę, nadając krtani konkretny kąt. Mogą też używać specjalnych nakładek, tzw. oratorów. Z tym też sprawa nie jest prosta: orator stawia opór, uniemożliwia zaczerpnięcie powietrza przez rurkę, trzeba się więc od nowa nauczyć z nim oddychać.
Zawsze pod górkę. To co, dla zdrowych dzieci jest naturalne, wrodzone, oczywiste, dla dzieci Ondynowych jest kolejną przeszkodą. Umiejętnością, na opanowanie której muszą poświęcić czasami wiele lat.

Tym bardziej dziękujemy wszystkim artystom, którzy angażują się w projekt Ondinata. Songs for Ondine, że oddają głos naszym dzieciom! 28.02 dla nich i w ich imieniu zaśpiewają:

@Arad Emamgholi
GANG TANGO / formacja tanga bez granic
(Grzegorz Lalek, Piotr Kopietz, Krzysztof Łochowicz, Mirosław Feldgebel, Sebastian Wypych)
Holly Hock
Gabriela Kulka
Maria Pomianowska
Michał Salamon
Joanna Halszka Sokołowska
Jacek Subociałło
Podróż InstruMENTALNA / Artysta Szczęśliwy – Anna Wandtke-Warsztaty On-line
Sebastian Wypych
Wacław Zimpel
(Agata Zubel, Cezary Duchnowski) – w streamingu

Gość honorowy: Maestro Jerzy Maksymiuk
Koncert poprowadzi: Paweł Sztompke

W wydarzeniu wezmą także udział MagdaHueckel i Tomasz Śliwiński z Zdejmij Klątwę.
Polska Fundacja CCHS.

My też tam będziemy!
Wszystkich zachęcam do posłuchania.
I oczywiście do kupowania utworów dostępnych na https://ondinata.com/pl/#album
Wkrótce będzie ich więcej, więcej, więcej!
Każda złotówka przybliża nas do zdjęcia klątwy!

Ostatnie artykuły

Saneczki

Saneczki

Preferuję jednak saneczki.

Słodziak

Słodziak

Kontrola onkologiczna. Podchodzimy do okienka, pani pyta: - Kto ty jesteś? Julek odpowiada Mówikiem: - Słodziak. *** Ferie. Alinka towarzyszy nam w przedszkolu i podczas wizyty kontrolnej w kolejnej poradni: - Wszędzie te niepełnosprawne dzieci. W przedszkolu, w...

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

Wielu chwil prawdziwej bliskości i zdrowia Kochani! Wesołych Świąt!